пʼятниця, 2 жовтня 2015 р.

Дельфіни в «Нафтусі»

Власниками нелегального дельфінарію у Трускавці виявились високопоставлені держчиновники з Києва

Наталя Онисько, Ольга Перехрест, 2 жовтня
На 1 листопада у курортному Трускавці заплановано відкриття першого на Західній Україні дельфінарію. Він буде називатися «Оскар» і стане третім в однойменній мережі дельфінаріїв. До Трускавця вже навіть доставили тварин – шістьох дельфінів і чотирьох морських котиків.
При цьому, згідно з українським законодавством, діяльність дельфінаріїв, що не мають природної морської води, заборонена. Але це не стало перешкодою. Можливо тому що, як з'ясував ZAXID.NET, власниками дельфінарію виявились державні чиновники високого рангу, пов'язані із колишнім міністром екології та енергетики Едуардом Ставицьким, оголошеним у розшук МВС.  
***
В міській раді Трускавця в захопленні від нового розважального об'єкту і з радістю діляться інформацією про нього. За словами Наталії Зеленої, головного спеціаліста відділу інформаційного забезпечення Трускавецької міської ради, дельфінарій розрахований на 500 місць і працюватиме без вихідних. У вихідні та свята вистави відбуватимуться двічі на день, у будні – один раз.
«Дельфінарій також матиме другий басейн, де фахівці з Міжнародної клініки відновного лікування Володимира Козявкіна будуть проводити дельфінотерапію, зокрема для дітей із церебральним паралічем», - повідомила Зелена.
Натомість, у клініці Володимира Козявкіна про це не знають. У прес-службі клініки ZAXID. NET запевнили, що ніяких їхніх реабілітаційних програм у дельфінарії не передбачено.    
Зрештою, відкриття дельфінарію в передгір'ї Карпат також не передбачено –закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» забороняє діяльність дельфінаріїв, що не мають природної морської води. Але в Трускавці про таку законодавчу норму не знають.
«Ми не знали про таку заборону. Там стоять спеціальні установки, які очищають воду. Це буде вода, наближена до морської. Кожні п'ять годин спеціальні лаборанти братимуть проби. Також є лікар, який стежить за здоров'ям дельфінів», - пояснила головний спеціаліст відділу інформаційного забезпечення Трускавецької мерії. 
Не знали у мерії також про те, що заборонена і щоденна робота дельфінаріїв. Існує наказ Міністерства екології від 2012 року про правила утримання дельфінів в неволі, згідно з яким, дельфінарії мусять мати щонайменше один вихідний на тиждень - «для проведення санітарно-ветеринарних заходів та забезпечення відпочинку тварин».
Представник дельфінарію Андрій Калганов підтвердив ZAXID.NET, що вода в басейнах для морських тварин, яких уже доставили у четвер, 1 жовтня, справді не морська, а штучна.
«В басейнах встановлено сучасне обладнання, яке фільтрує воду 6-7 разів на день. А щодо заборони про використання штучної води, то ця вимога ще не затверджена», - переконаний Калганов.
Натомість, згідно з інформацією на сайті Верховної Ради, відповідна законодавча поправка до закону «Про захист тварин» була прийнята Верховною Радою ще 19 квітня 2015 року, тобто діє вже майже півроку.
***
Еколог Катерина Полянська, експерт Національного екологічного центру України розповіла, що раніше правила утримання дельфінів в неволі дозволяли використовувати воду, яка виробляється штучно - за допомогою соляних розчинів та спеціальних фільтраційних установок. Проте з квітня поточного року це заборонено.    
В червні 2015 року комітет Верховної Ради з питань екологічної політики розглядав зміни до закону «Про захист тварин». Тоді з тексту закону хотіли вилучити згадку про морську воду, що дало би зелене світло незаконним дельфінаріям. Але 18 червня під тиском екологів цей законопроект був відкликаний.
Катерина Полянська з сумом зазначає, що правила і норми утримання дельфінів в умовах неволі порушуються в усіх дельфінаріях. Проблема води є просто найбільш наочною, адже використовувати природну морську воду у дельфінаріях, що розташовані далеко від моря практично неможливо. Тому дельфінарії самі створюють воду,  подібну за своїми характеристиками до морської.
«Штучна вода у дельфінаріях є хлорованою, що призводить до чисельних хвороб шкіри та очей в дельфінів, морських котиків та морських левів. Утримання тварин у неволі допускається лише коли створені умови, що відповідають їх біологічним, видовим та індивідуальним особливостям. Жоден дельфінарій не може відтворити природних умов, які необхідні дельфінам», - стверджує Полянська.
Еколог також наголошує на ще одній проблемі -  використання та відлов дельфінів у комерційних цілях заборонені законом «Про Червону книгу України» та наказом міністерства екології та природних ресурсів від 20 вересня 2011 року «Про тимчасову заборону спеціального використання китоподібних Чорного і Азовського Морів».
***
Мережа дельфінаріїв «Оскар» працює в Україні з 2012 року. Саме влітку 2012 року було відкрито перший дельфінарій мережі в курортному селищі Кирилівка, що у Херсонській області. Наступний, через два роки – у селищі Геніческ, також на Херсонщині.
Управляючою компанією виступає київська фірма «Аквадельф». Саме вона виступила замовником будівництва дельфінарію в Трускавці. 
Сьогодні ця фірма офіційно належить киянці Валерії Чекурді та тренеру дельфінів з Севастополя, згаданому вище, Андрію Калганову. Але ще у 2012 році її співзасновником був 36-річний син Валерії Чекурди Тарас.
Компанія «Аквадельф» також є власником аквапарку «Острів скарбів», який був з великим розмахом відкритий поруч з дельфінарієм у Кирилівці у 2012 році. Газета «Дело», яка писала про відкриття «найбільшого аквапарку в Україні», назвала його співвласниками Тараса Чекурду та Максима Максіменцева.
Співзасновники аквапарку та дельфінарію Максим Максіменцев та Тарас Чекурда (газета «Дело» липень 2012 року )  
Сьогодні обидва з них є високопоставленими державними чиновниками. Зрештою, вони вже давно є державними чиновниками.
Тарас Чекурда з листопада 2013 року призначенийгенеральним директором державного підприємства «Управління відомчої воєнізованої охорони».
Тарас Чекурда 
В його офіційній біографії відсутня інформація про дельфінарії чи будь-який інший бізнес. Згідно з нею, він розпочав трудову кар'єру у ТОВ «Укренергоконсалтинг», яке управляє активами братів Суркісів в регіональних обленерго.
Протягом року (2005-2006) працював заступником голови правління ВАТ «Полтаваобленерго». А з 2010 до 2013 року, до призначення у відомчу охорону, працював у міністерстві палива та енергетики України (тепер це міністерство енергетики та вугільної промисловості).  
Його партнер Максим Максіменцев і досі працює в паливно-енергетичному комплексі нашої країни – він єзаступником голови правління НАК «Надра України».
Максим Максіменцев
В цій національній компанії свою діяльність Максіменцев почав з 2005 року, а вже з 2007 року активно заробляв на державних свердловинах. Про це пише видання Insider. За даними видання, це стало можливим, коли «Надра України» очолив одіозний Едуард Ставицький.
Нагадаємо, Едуард Ставицький сьогодні перебуває у міжнародному розшуку. Саме він допоміг Януковичу отримати у власність «Межигір'я», саме йому належить мережа АЗС «БРСМ-Нафта», на одній з яких під Києвом нещодавно сталась масштабна пожежа.
Після звільнення та втечі  Ставицького, Максіменцева не звільнили, але й дали можливість росту. А Тарас Чекурда, який працював зі Ставицьким, коли він очолював міністерство енергетики та вугільної промисловості, впевнено пройшов люстраційну перевірку – до нього не були застосовані заборони закону «Про очищення влади».
І якщо частку у компанії «Аквадельф» Тарас Чекурда переоформив на свою маму, то фірма «Кирильонок», яка, ймовірно, має стосунок до розважальних об'єктів у селі Кирилівка, досі офіційно належить йому та Максиму Максіменцеву. 

Немає коментарів:

Дописати коментар